Hammond Manufacturing 1435MS16S
1435MS16S
Part No.:
1435MS16S
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
Category:
Boxes
Package:
Datasheet:
ShinYua1435MS16S.pdf
Description:
BOX S STEEL NAT 11.75LX10.75W
Packaging:
Box
Series:
1435M
ProductStatus:
Active
ContainerType:
Box
Size/Dimension:
11.750 L x 10.750 W (298.45mm x 273.05mm)
Height:
4.750 (120.65mm)
Area(LxW):
126in² (813cm²)
Design:
Hinged Door, Lid
Material:
Metal, Stainless Steel
Color:
Natural
Thickness:
14 Gauge
Features:
Pushbutton Holes - 16
Ratings:
IP66, JIC EGP-1-1967, NEMA 3R,4,4X, UL-508
Category:
Boxes
Datasheet:
ShinYua1435MS16S.pdf
1. How to order 1435MS16S on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 1435MS16S price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1435MS16S?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1435MS16S.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 1435MS16S pin diagram, 1435MS16S datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1435MA 1435MB 1435MC 1435MD 1435MF
Part Number 1435MA 1435MB 1435MC 1435MD 1435MF
Packaging Box Box Box Box Box
Series 1435M 1435M 1435M 1435M 1435M
ProductStatus Active Active Active Active Active
ContainerType Box Box Box Box Box
Size/Dimension 11.750 L x 10.750 W (298.45mm x 273.05mm) 11.750 L x 10.750 W (298.45mm x 273.05mm) 11.750 L x 10.750 W (298.45mm x 273.05mm) 11.750 L x 10.750 W (298.45mm x 273.05mm) 11.750 L x 10.750 W (298.45mm x 273.05mm)
Height 4.750 (120.65mm) 4.750 (120.65mm) 4.750 (120.65mm) 4.750 (120.65mm) 4.750 (120.65mm)
Area(LxW) 126in² (813cm²) 126in² (813cm²) 126in² (813cm²) 126in² (813cm²) 126in² (813cm²)