3M 150240-2000-RB
150240-2000-RB
Part No.:
150240-2000-RB
Manufacturer:
3M
Category:
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
ShinYua150240-2000-RB.pdf
Description:
CONN RCPT 40POS 0.079 GOLD SMD
Packaging:
Tray
Series:
1502
ProductStatus:
Active
ConnectorType:
Receptacle
ContactType:
Female Socket
Style:
Board to Board or Cable
NumberofPositions:
40
NumberofPositionsLoaded:
All
Pitch-Mating:
0.079 (2.00mm)
NumberofRows:
2
RowSpacing-Mating:
0.079 (2.00mm)
MountingType:
Surface Mount
Termination:
Solder
FasteningType:
Push-Pull
ContactFinish-Mating:
Gold
ContactFinishThickness-Mating:
30.0µin (0.76µm)
InsulationColor:
Black
InsulationHeight:
0.183 (4.65mm)
ContactLength-Post:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C