API Delevan Inc. 1537R-18F
1537R-18F
Part No.:
1537R-18F
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYua1537R-18F.pdf
Description:
FIXED IND 1.8UH 590MA 650MOHM TH
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
1537R
ProductStatus:
Active
Type:
Molded
Material-Core:
Phenolic
Inductance:
1.8 µH
Tolerance:
±1%
CurrentRating(Amps):
590 mA
Current-Saturation(Isat):
Shielding:
Unshielded
DCResistance(DCR):
650mOhm Max
Q@Freq:
33 @ 7.9MHz
Frequency-SelfResonant:
150MHz
Ratings:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
InductanceFrequency-Test:
7.9 MHz
Features:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
Category:
Fixed Inductors
Datasheet:
ShinYua1537R-18F.pdf
1. How to order 1537R-18F on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 1537R-18F price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1537R-18F?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1537R-18F.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 1537R-18F pin diagram, 1537R-18F datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1537R-07K 1537R-08K 1537R-10K 1537R-12K 1537R-14K
Part Number 1537R-07K 1537R-08K 1537R-10K 1537R-12K 1537R-14K
Manufacturer API Delevan Inc. API Delevan Inc. API Delevan Inc. API Delevan Inc. API Delevan Inc.
Package/Case Axial Axial Axial Axial Axial
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Series 1537R 1537R 1537R 1537R 1537R
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Molded Molded Molded Molded Molded
Material-Core Phenolic Phenolic Phenolic Phenolic Phenolic
Inductance 1.8 µH 1.8 µH 1.8 µH 1.8 µH 1.8 µH
Tolerance ±1% ±1% ±1% ±1% ±1%
CurrentRating(Amps) 590 mA 590 mA 590 mA 590 mA 590 mA
Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
DCResistance(DCR) 650mOhm Max 650mOhm Max 650mOhm Max 650mOhm Max 650mOhm Max
Q@Freq 33 @ 7.9MHz 33 @ 7.9MHz 33 @ 7.9MHz 33 @ 7.9MHz 33 @ 7.9MHz
Frequency-SelfResonant 150MHz 150MHz 150MHz 150MHz 150MHz
Ratings - - - - -
OperatingTemperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
InductanceFrequency-Test 7.9 MHz 7.9 MHz 7.9 MHz 7.9 MHz 7.9 MHz