Würth Elektronik 157142S12803
157142S12803
Part No.:
157142S12803
Manufacturer:
Würth Elektronik
Category:
Display Modules - LED Character and Numeric
Package:
Datasheet:
ShinYua157142S12803.pdf
Description:
WL-T7DS 7 SEGMENTS DISPLAY THT S
Packaging:
Tube
Series:
WL-T7DS
ProductStatus:
Active
DisplayFormat:
NumberofCharacters:
1
Size/Dimension:
0.748 H x 0.496 W x 0.315 D (19.00mm x 12.60mm x 8.00mm)
Digit/AlphaSize:
0.56 (14.20mm)
DisplayType:
7-Segment
CommonPin:
Common Anode
Color:
Red
Voltage-Forward(Vf)(Typ):
2V
Current-Test:
20mA
MillicandelaRating:
38mcd
Wavelength-Peak:
PowerDissipation(Max):
52mW