Hammond Manufacturing 1590A-BULK
1590A-BULK
Part No.:
1590A-BULK
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
Category:
Boxes
Package:
Datasheet:
ShinYua1590A-BULK.pdf
Description:
BOX ALUM UNPAINTED 3.64LX1.52W
Packaging:
Bulk
Series:
1590
ProductStatus:
Active
ContainerType:
Box
Size/Dimension:
3.642 L x 1.516 W (92.51mm x 38.51mm)
Height:
1.220 (30.99mm)
Area(LxW):
5.52in² (35.6cm²)
Design:
Cover Included
Material:
Metal, Aluminum
Color:
Unpainted
Thickness:
0.080 (2.03mm)
Features:
EMI Shielded
Ratings:
IP54
Category:
Boxes
Datasheet:
ShinYua1590A-BULK.pdf
1. How to order 1590A-BULK on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 1590A-BULK price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1590A-BULK?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1590A-BULK.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 1590A-BULK pin diagram, 1590A-BULK datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1590A 1590B 1590G 1590BB 1590C
Part Number 1590A 1590B 1590G 1590BB 1590C
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series 1590 1590 1590 1590 1590
ProductStatus Active Active Active Active Active
ContainerType Box Box Box Box Box
Size/Dimension 3.642 L x 1.516 W (92.51mm x 38.51mm) 3.642 L x 1.516 W (92.51mm x 38.51mm) 3.642 L x 1.516 W (92.51mm x 38.51mm) 3.642 L x 1.516 W (92.51mm x 38.51mm) 3.642 L x 1.516 W (92.51mm x 38.51mm)
Height 1.220 (30.99mm) 1.220 (30.99mm) 1.220 (30.99mm) 1.220 (30.99mm) 1.220 (30.99mm)
Area(LxW) 5.52in² (35.6cm²) 5.52in² (35.6cm²) 5.52in² (35.6cm²) 5.52in² (35.6cm²) 5.52in² (35.6cm²)
Design Cover Included Cover Included Cover Included Cover Included Cover Included
Material Metal, Aluminum Metal, Aluminum Metal, Aluminum Metal, Aluminum Metal, Aluminum
Color Unpainted Unpainted Unpainted Unpainted Unpainted
Thickness 0.080 (2.03mm) 0.080 (2.03mm) 0.080 (2.03mm) 0.080 (2.03mm) 0.080 (2.03mm)