Aries Electronics 16-036-110ST
16-036-110ST
Part No.:
16-036-110ST
Manufacturer:
Aries Electronics
Category:
Rectangular Cable Assemblies
Package:
Datasheet:
ShinYua16-036-110ST.pdf
Description:
DIP CABLE 16POS
Packaging:
Bulk
Series:
110
ProductStatus:
Active
ConnectorType:
DIP to Cable
NumberofPositions:
16
NumberofRows:
2
Pitch-Connector:
0.100 (2.54mm)
Pitch-Cable:
0.050 (1.27mm)
Length:
3.00' (914.40mm)
Features:
Color:
Multiple, Ribbon
Shielding:
Unshielded
Usage:
CableTermination:
Solder
ContactFinish:
Tin
Category:
Rectangular Cable Assemblies
Datasheet:
ShinYua16-036-110ST.pdf
1. How to order 16-036-110ST on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 16-036-110ST price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 16-036-110ST?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 16-036-110ST.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 04-012-110 06-012-110 04-024-110 08-012-110 06-024-110
Part Number 04-012-110 06-012-110 04-024-110 08-012-110 06-024-110
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series 110 110 110 110 110
ProductStatus Active Active Active Active Active
ConnectorType DIP to Cable DIP to Cable DIP to Cable DIP to Cable DIP to Cable
NumberofPositions 16 16 16 16 16
NumberofRows 2 2 2 2 2
Pitch-Connector 0.100 (2.54mm) 0.100 (2.54mm) 0.100 (2.54mm) 0.100 (2.54mm) 0.100 (2.54mm)
Pitch-Cable 0.050 (1.27mm) 0.050 (1.27mm) 0.050 (1.27mm) 0.050 (1.27mm) 0.050 (1.27mm)
Length 3.00' (914.40mm) 3.00' (914.40mm) 3.00' (914.40mm) 3.00' (914.40mm) 3.00' (914.40mm)