Rubycon 160BXC150MEFC16X25
160BXC150MEFC16X25
Part No.:
160BXC150MEFC16X25
Datasheet:
ShinYua160BXC150MEFC16X25.pdf
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 160V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
BXC
ProductStatus:
Active
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
160 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
850.5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.89 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.063 (27.00mm)