Rubycon 160BXC47MEFCT810X20
160BXC47MEFCT810X20
Part No.:
160BXC47MEFCT810X20
Datasheet:
ShinYua160BXC47MEFCT810X20.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 160V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
BXC
ProductStatus:
Active
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
160 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
450 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
750 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)