Rubycon 160BXF68MT810X20
160BXF68MT810X20
Part No.:
160BXF68MT810X20
Datasheet:
ShinYua160BXF68MT810X20.pdf
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 160V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
BXF
ProductStatus:
Not For New Designs
Capacitance:
68 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
160 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
400 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)