Rubycon 160BXW470MEFR16X40
160BXW470MEFR16X40
Part No.:
160BXW470MEFR16X40
Datasheet:
ShinYua160BXW470MEFR16X40.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 160V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
BXW
ProductStatus:
Active
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
160 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.55 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.1 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)