Rubycon 160MXG1500MEFCSN30X35
160MXG1500MEFCSN30X35
Part No.:
160MXG1500MEFCSN30X35
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua160MXG1500MEFCSN30X35.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
MXG
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
160 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
2.5 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.75 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.457 (37.00mm)