Rubycon 160PK33MEFC10X16
160PK33MEFC10X16
Part No.:
160PK33MEFC10X16
Datasheet:
ShinYua160PK33MEFC10X16.pdf
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL
Series:
PK
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
160 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
180 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
270 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.709 (18.00mm)