Rubycon 160RX3025K10X16
160RX3025K10X16
Part No.:
160RX3025K10X16
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua160RX3025K10X16.pdf
Description:
CAP ALUM 25UF 20% 160V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
RX30
ProductStatus:
Active
Capacitance:
25 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
160 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 130°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.709 (18.00mm)