Rubycon 160TXW220MEFR16X25
160TXW220MEFR16X25
Part No.:
160TXW220MEFR16X25
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua160TXW220MEFR16X25.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 160V RAD TH
Packaging:
Bulk
Series:
TXW
ProductStatus:
Active
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
160 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
930 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.3 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.083 (27.50mm)