Rubycon 160TXW330MEFC18X25
160TXW330MEFC18X25
Part No.:
160TXW330MEFC18X25
Datasheet:
ShinYua160TXW330MEFC18X25.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 160V RADIAL
Series:
TXW
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
160 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.18 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.65 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.083 (27.50mm)