Rubycon 160WXA47MEFCGC16X16
160WXA47MEFCGC16X16
Part No.:
160WXA47MEFCGC16X16
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua160WXA47MEFCGC16X16.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 160V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
WXA
ProductStatus:
Active
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
160 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
245 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
367.5 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.689 (17.50mm)