Rubycon 16MH710MEFCT54X7
16MH710MEFCT54X7
Part No.:
16MH710MEFCT54X7
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua16MH710MEFCT54X7.pdf
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
MH7
ProductStatus:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
29 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
43.5 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.157 Dia (4.00mm)
Height-Seated(Max):
0.315 (8.00mm)