Rubycon 16MH710MEFCTZ4X7
16MH710MEFCTZ4X7
Part No.:
16MH710MEFCTZ4X7
Datasheet:
ShinYua16MH710MEFCTZ4X7.pdf
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
29 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
43.5 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.157 Dia (4.00mm)
Height-Seated(Max):
0.315 (8.00mm)