Rubycon 16MH722MEFC4X7
16MH722MEFC4X7
Part No.:
16MH722MEFC4X7
Datasheet:
ShinYua16MH722MEFC4X7.pdf
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL TH
Packaging:
Bulk
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
LeadSpacing:
0.059 (1.50mm)
Size/Dimension:
0.157 Dia (4.00mm)
Height-Seated(Max):
0.315 (8.00mm)