Rubycon 16MH722MEFCTZ5X7
16MH722MEFCTZ5X7
Part No.:
16MH722MEFCTZ5X7
Datasheet:
ShinYua16MH722MEFCTZ5X7.pdf
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
44 mA @ 120 Hz
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.315 (8.00mm)