Rubycon 16MH747MEFCT55X7
16MH747MEFCT55X7
Part No.:
16MH747MEFCT55X7
Datasheet:
ShinYua16MH747MEFCT55X7.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.315 (8.00mm)