Rubycon 16MS510MEFC4X5
16MS510MEFC4X5
Part No.:
16MS510MEFC4X5
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua16MS510MEFC4X5.pdf
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
MS5
ProductStatus:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
18 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
27 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.059 (1.50mm)
Size/Dimension:
0.157 Dia (4.00mm)
Height-Seated(Max):
0.256 (6.50mm)