Rubycon 16MS522MEFCTZ5X5
16MS522MEFCTZ5X5
Part No.:
16MS522MEFCTZ5X5
Datasheet:
ShinYua16MS522MEFCTZ5X5.pdf
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
35 mA @ 120 Hz
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.256 (6.50mm)