Rubycon 16MS722MEFC5X7
16MS722MEFC5X7
Part No.:
16MS722MEFC5X7
Datasheet:
ShinYua16MS722MEFC5X7.pdf
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.315 (8.00mm)