Rubycon 16MS733MEFCT55X7
16MS733MEFCT55X7
Part No.:
16MS733MEFCT55X7
Datasheet:
ShinYua16MS733MEFCT55X7.pdf
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
62 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
93 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.315 (8.00mm)