Rubycon 16MXC15000MEFCSN22X35
16MXC15000MEFCSN22X35
Part No.:
16MXC15000MEFCSN22X35
Datasheet:
ShinYua16MXC15000MEFCSN22X35.pdf
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 16V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
MXC
Capacitance:
15000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.68 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.082 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.866 Dia (22.00mm)
Height-Seated(Max):
1.457 (37.00mm)