Rubycon 16NXA470MEFC10X16
16NXA470MEFC10X16
Part No.:
16NXA470MEFC10X16
Datasheet:
ShinYua16NXA470MEFC10X16.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Series:
NXA
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
262 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
314.4 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.689 (17.50mm)