Rubycon 16RX30470M8X16
16RX30470M8X16
Part No.:
16RX30470M8X16
Datasheet:
ShinYua16RX30470M8X16.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 130°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 130°C
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.689 (17.50mm)