Rubycon 16RX30680M10X16
16RX30680M10X16
Part No.:
16RX30680M10X16
Datasheet:
ShinYua16RX30680M10X16.pdf
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
680 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 130°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 130°C
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.689 (17.50mm)