Rubycon 16TWL10KEFC5X11
16TWL10KEFC5X11
Part No.:
16TWL10KEFC5X11
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua16TWL10KEFC5X11.pdf
Description:
CAP ALUM 10UF 10% 16V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
TWL
ProductStatus:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
40 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)