Remington Industries 16UL1007STRBLA
16UL1007STRBLA
Part No.:
16UL1007STRBLA
Manufacturer:
Remington Industries
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
ShinYua16UL1007STRBLA.pdf
Description:
HOOK-UP STRND 16AWG BLACK 100'
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
CableType:
Hook-Up
WireGauge:
16 AWG
ConductorStrand:
26/30
ConductorMaterial:
Copper, Tinned
Jacket(Insulation)Material:
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket(Insulation)Diameter:
0.094 (2.38mm)
Jacket(Insulation)Thickness:
0.016 (0.41mm)
Length:
100.0' (30.5m)
Voltage:
300V
OperatingTemperature:
105°C