Remington Industries 16UL1015STRBLA25
16UL1015STRBLA25
Part No.:
16UL1015STRBLA25
Manufacturer:
Remington Industries
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
ShinYua16UL1015STRBLA25.pdf
Description:
HOOK-UP STRND 16AWG BLACK 25'
Packaging:
Spool
Series:
ProductStatus:
Active
CableType:
Hook-Up
WireGauge:
16 AWG
ConductorStrand:
26/30
ConductorMaterial:
Copper, Tinned
Jacket(Insulation)Material:
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket(Insulation)Diameter:
0.124 (3.15mm)
Jacket(Insulation)Thickness:
0.030 (0.76mm)
Length:
25.00' (7.62m)
Voltage:
600V
OperatingTemperature:
105°C