Rubycon 16USG47000MEFCSN30X45
16USG47000MEFCSN30X45
Part No.:
16USG47000MEFCSN30X45
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua16USG47000MEFCSN30X45.pdf
Description:
CAP ALUM 47000UF 20% 16V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
USG
ProductStatus:
Active
Capacitance:
47000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
6.8 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
7.82 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.850 (47.00mm)