Rubycon 16WA2200MEFC16X16
16WA2200MEFC16X16
Part No.:
16WA2200MEFC16X16
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua16WA2200MEFC16X16.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
WA
ProductStatus:
Active
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
1.1 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.265 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.689 (17.50mm)