Rubycon 16WXA3300MEFC16X16
16WXA3300MEFC16X16
Part No.:
16WXA3300MEFC16X16
Datasheet:
ShinYua16WXA3300MEFC16X16.pdf
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
WXA
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.689 (17.50mm)