Rubycon 16YXF3300MEFC16X25
16YXF3300MEFC16X25
Part No.:
16YXF3300MEFC16X25
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua16YXF3300MEFC16X25.pdf
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
YXF
ProductStatus:
Active
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
1.48 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.85 A @ 100 kHz
Impedance:
34 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.063 (27.00mm)