Rubycon 16YXG56MEFCT15X11
16YXG56MEFCT15X11
Part No.:
16YXG56MEFCT15X11
Datasheet:
ShinYua16YXG56MEFCT15X11.pdf
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 16V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
56 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
105 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
210 mA @ 100 kHz
Impedance:
580 mOhms
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)