Rubycon 16YXH1200MEFCT810X23
16YXH1200MEFCT810X23
Part No.:
16YXH1200MEFCT810X23
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua16YXH1200MEFCT810X23.pdf
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
YXH
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
990 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.65 A @ 100 kHz
Impedance:
42 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.984 (25.00mm)