Rubycon 16YXH470MEFCTE8X16
16YXH470MEFCTE8X16
Part No.:
16YXH470MEFCTE8X16
Datasheet:
ShinYua16YXH470MEFCTE8X16.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
462 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
87 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.689 (17.50mm)