Rubycon 16YXJ47MTA5X11
16YXJ47MTA5X11
Part No.:
16YXJ47MTA5X11
Datasheet:
ShinYua16YXJ47MTA5X11.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
YXJ
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
137.5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
250 mA @ 100 kHz
Impedance:
400 mOhms
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)