Rubycon 16YXS1800MEFC10X23
16YXS1800MEFC10X23
Part No.:
16YXS1800MEFC10X23
Datasheet:
ShinYua16YXS1800MEFC10X23.pdf
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 16V RADIAL
Capacitance:
1800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
6000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.146 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.91 A @ 100 kHz
Impedance:
31 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.984 (25.00mm)