Rubycon 16YXS4700MEFC18X20
16YXS4700MEFC18X20
Part No.:
16YXS4700MEFC18X20
Datasheet:
ShinYua16YXS4700MEFC18X20.pdf
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
6000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.002 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.86 A @ 100 kHz
Impedance:
26 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)