Rubycon 16YXS5600MEFC18X25
16YXS5600MEFC18X25
Part No.:
16YXS5600MEFC18X25
Datasheet:
ShinYua16YXS5600MEFC18X25.pdf
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 16V RADIAL
Capacitance:
5600 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
6000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.198 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.14 A @ 100 kHz
Impedance:
19 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.063 (27.00mm)