Rubycon 16YXS680MEFC8X16
16YXS680MEFC8X16
Part No.:
16YXS680MEFC8X16
Datasheet:
ShinYua16YXS680MEFC8X16.pdf
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL
Capacitance:
680 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
577.5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.05 A @ 100 kHz
Impedance:
69 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.689 (17.50mm)