Rubycon 16ZL470MEFCT78X16
16ZL470MEFCT78X16
Part No.:
16ZL470MEFCT78X16
Datasheet:
ShinYua16ZL470MEFCT78X16.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Series:
ZL
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
547.25 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
995 mA @ 100 kHz
Impedance:
56 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.689 (17.50mm)