Rubycon 16ZLG1000MEFC10X20
16ZLG1000MEFC10X20
Part No.:
16ZLG1000MEFC10X20
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua16ZLG1000MEFC10X20.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
ZLG
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
4000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
1.308 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.18 A @ 100 kHz
Impedance:
14 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)