Rubycon 16ZLG1800MEFC10X25
16ZLG1800MEFC10X25
Part No.:
16ZLG1800MEFC10X25
Datasheet:
ShinYua16ZLG1800MEFC10X25.pdf
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 16V RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
1800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
4000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
1.063 (27.00mm)