Rubycon 16ZLG680MEFCT78X20
16ZLG680MEFCT78X20
Part No.:
16ZLG680MEFCT78X20
Datasheet:
ShinYua16ZLG680MEFCT78X20.pdf
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
680 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
880 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.6 A @ 100 kHz
Impedance:
20 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)