Rubycon 16ZLH1500MEFCT810X20
16ZLH1500MEFCT810X20
Part No.:
16ZLH1500MEFCT810X20
Datasheet:
ShinYua16ZLH1500MEFCT810X20.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
ZLH
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.176 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.96 A @ 100 kHz
Impedance:
20 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)