Rubycon 16ZLJ560MT78X16
16ZLJ560MT78X16
Part No.:
16ZLJ560MT78X16
Datasheet:
ShinYua16ZLJ560MT78X16.pdf
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 16V RADIAL
Series:
ZLJ
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
880 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.6 A @ 100 kHz
Impedance:
59 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.689 (17.50mm)